Salnas un gatavošanās ziemai

Dārzkopības sezona ir gandrīz galā un arī blogam pienācis ieziemošanas laiks. Šajās dažās nedēļās kopš pēdējā ieraksta sākām gatavot dārziņu ziemai un sagaidījām arī pirmās salnas.

Pēc dārziņu biedrības noteikumiem dārziņiem jābūt sagatavotiem ziemai līdz 1. novembrim. Tad nu sākām darbus ar siltumnīcu novākšanu. Ļoti ērti, ka tās mums ir izjaucamas un noglabājamas rīku kastēs. Pirms izjaukšanas vēl tās kārtīgi noskalojām un apžāvējām rudens saulītē:

IMG_4431

Lapu dedzināšāna mūsu komūnā ir atļauta tikai vienu noteiktu oktobra nedēļu. Visā sezonas garumā nokaltušie krūmi, zari un citi ilgāku kompostēšanas laiku prasoši materiāli tika krauti vienā lielā čupā, lai tos vēlāk sadedzinātu. Ugunskurs sanāca diezgan liels un dārziņu teritorija ietērpās rudenim tik raksturīgajos baltajos dūmos. Labi, ka ik pa laikam uzpūta stiprāks vējš un centās dūmus izkliedēt, bez tā darboties dārziņā būtu neiespējami. Daži no tiešā ugunskura tuvumā esošo dārziņu apsaimniekotājiem vēlāk facebookā sūdzējās par lielajiem dūmiem un pelniem, kas tika nesti viņu dārziņu virzienā. Beigās izrādījās, ka tika dedzināti ne tikai krūmi un zari, bet arī dēļi un sapuvušās palešu apmales.

IMG_4539

Dedzināšanas nedēļa pagāja un aptuveni pirms nedēļas biedrības facebook lapā parādījās ieraksts, ka ir atvesta liela krava zirgu mēslu un katrs dārziņš var ņemt maksimāli trīs ķerras. Nākamās dienas rītā devāmies pēc šiem staļļu labumiem. Tonakt temperatūra nokritās krietni zem nulles un skats no rīta bija diezgan iespaidīgs – viss bija sastindzis, bet saulīte lēnām no vienas puses strādāja, lai visu atkal atdzīvinātu.

IMG_4555

Mazās meža zemenītes arī bija apsarmojušas.

IMG_4557

Ķērāmies klāt darbam. Pirmais dakšas dūriens pārsteidza, jo iepriekšējā dienā atvestie mēsli bija silti un tiklīdz tos pakustināja, no tiem izšāvās balts tvaika mākonis, protams, ar attiecīgo aromātu 🙂

IMG_4570

Skatoties pret sauli, tas izskatījās vēl iespaidīgāk.

IMG_4571

Nelielu daļu no ķerru satura uzreiz iemaisījām dobēs, bet pārējo salikām lielajā būvgružu maisā, lai nostāvas līdz pavasarim.

Kā pēdējos šajā nedēļas nogalē novācām arbūza redīsus. Diemžēl iesējām tos nedaudz par vēlu, tomēr nelieli bumbuļi paspēja izveidoties.

IMG_4603 Tagad ir skaidrs, ka sēsim tos arī nākamgad, jo garša un krāsa bija neatvairāma.

IMG_4606

Vēl no pašiem pēdējiem sakņu dārzeņiem mums ir palikuši topinambūri. Tos mēs arī iestādījām diezgan vēlu, bet gan jau, ka bumbuļi zemē būs izauguši. Protams, arī lapu kāposti turpina augt, lapas vairs nav tik sulīgas un kuplas kā vasarā, tomēr, cerams, ka veselīgās īpašības tajos ir saglabājušās pietiekami.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s