Kartupeļi pasaules glābēji

Salīdzinot ar Dienvidamerikas tautām, mēs esam vien tādi iesācēji kartupeļu audzēšanā. Tur kartupeļus jau audzējuši 10000 gadus p.m.ē. un tie īpaši nozīmīgi bija kalnos, kur dārzeņu audzēšanas iespējas bija ļoti ierobežotas. Mūsu kontinentā kartupeļi parādījās 16. gs., kad tos no Peru atveda spāņi un tie pamazām izplatījās pa visu Eiropu. Bet kuri sāka audzēt pirmie – latvieši vai zviedri? Zviedrijā kartupeļi nokļuva 1655. gadā, kad Upsalas botāniskajā dārzā tos sāka audzēt kā krāšņumaugus un kā krāšņumaugus tos turpināja audzēt līdz pat aptuveni 1720-tajiem gadiem, kad tika ievestas jaunas šķirnes no Francijas un tos sāka lietot uzturā. Latvijā kartupeļi parādījās 1673. gadā, kad tos no Tobago atveda hercogs Jēkabs. Attiecīgi zviedri tos sāka audzēt aptuveni 20 gadus agrāk, kas salīdzinājumā ar mūsdienu informācijas aprites ātrumu varētu būt aptuveni ar mēneša starpību? Nu labi, zviedri sāka audzēt pirmie, taču šķiet, ka latvieši pirmie sāka tos lietot lopbarībā cūku nobarošanai. Domāju, ka tur vēl vēsturnieki var pastrīdēties kurš sāka ēst pirmais, tāpēc pieņemsi, ka tie bija latvieši.

Neskatoties uz seno vēsturi, kartupeļi joprojām ir nozīmīgs kultūraugs mūsu platuma grādos. Tie palīdzējuši eiropiešiem izdzīvot kara, bada un komunisma laikā.
Mūsdienās piekļuve pārtikai ir tik vienkārša, ka mums vairs nav nepieciešams stādīt milzum garas vagas ar kartupeļiem un uzglabāt tos ziemai. Mēs varam mierīgi aiziet uz veikalu un nopirkt kaut vai 2 kartupeļus vakariņām un tie vienmēr tur ir pieejami. Taču pašu audzēts dārzenis vienmēr liksies garšīgāks :), tāpēc arī mēs šogad gribam iestādīt kartupeļus savam priekam.

Jau iepriekš rakstīju, ka uz terases īpašos maisos stādīsim ICA veikalā iegādātos Excellency šķirnes kartupeļus, taču arī dārziņā vēlamies iestādīt pāris šķirnes un no visa piedāvātā klāsta izvēlējāmies četras. Diemžēl izstādē Larsviken stendā mūsu izvēlētās kartupeļu šķirnes nebija pieejamas, tāpēc pasūtījām tās internetveikalā Larsviken nätbutik, kur tajā brīdī bija pieejamas tikai trīs no izvēlētajām šķirnēm. Larsviken audzē kartupeļus jau astotajā paaudzē un kopumā viņi piedāvā 550 dažādas kartupeļu šķirnes (internetā nopērkamas 62). Interesanti, ka, pērkot sēklas kartupeļus internetā, iespējams izvēlēties piecu kartupeļu vai viena kilograma iesaiņojumus. Pasūtījām pa kilogramam no šīm šķirnēm:

IMG_2770

Casablanca ORGANIC. Atzīts par gada kartupeli. Agrīnā šķirne ar bagātīgu garšu un arī ražu. Pirmoreiz šķirne reģistrēta Skotijā 2009. gadā.

Andean Sunside. Jaunums internetveikalā. Vidēji agrie kartupeļi, kas restorānu vidē ir novērtēti savas brīnišķīgās garšas un tekstūras dēļ.

Foxton Organic. Jaunums internetveikalā. Vēlie kartupeļi, kas labi pacieš sausumu, tāpēc piemēroti stādīšanai vietās, kur tos nav iespējams regulāri aplaistīt. Pirmoreiz šķirne reģistrēta Anglijā 1981. gadā.

Cerams, ka šīs būs kartupeļu gads un augstāk minētās šķirnes nepievils.

 

Viena doma par “Kartupeļi pasaules glābēji

  1. Atpakaļ ziņojums: Kastes beidzot gatavas! | Baltu piedzīvojumi Zviedrijā

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s